środa, 29 października 2014

OpenHab - sterowanie za pomocą poleceń głosowych

Aplikacja OpenHab na Androida (habDroid) ma bardzo ciekawą i użyteczną funkcjonalność sterowania głosem. Mając już działającą konfigurację OpenHab należy do naszego pliku *.items dopisać:

String VoiceCommand

dokładnie w takiej postaci.

W momencie rozpoznania głosu habDroid do elementu o nazwie VoiceCommand wysyła rozpoznaną treść.
Przykładowy plik zawierający jeden przełącznik o nazwie salonLed z możliwością sterowania głosem powinien wyglądać następująco:

OpenHab posiada możliwość definiowania tzw. reguł (rules). Reguły muszą znajdować się w katalogu

configurations/rules

w pliku o rozszerzeniu

*.rules

W celu określenia jaka  jaka akcja powinna być wykonana po otrzymaniu zdefiniowanej komendy głosowej należy utworzyć odpowiednią regułę. Załóżmy że chcemy sterować elementem salonLed. Należy wtedy utworzyć plik z regułą, np.

voice.rules 

o następującej treści:
Jak widać reguły definiowane są w prostym i dość czytelnym języku skryptowym.
Aby sterować kolejnymi urządzeniami trzeba po prostu dodać nowe elementy w pliku *.items oraz nowe reguły dla nich w pliku *.rules

To praktycznie cała konfiguracja, jak widać jest banalnie prosta. Zastosowań można znaleźć wiele, na przykład jedną komendą głosową można otworzyć bramę wjazdową, bramę garażową i zapalić halogen na podjeździe. Można wtedy zapomnieć o pilotach :)
Dla miłośników IPhone'ów mam niestety złą wiadomość. Sterowanie głosowe działa wyłącznie na Androidzie.

Na koniec przykładowy film z działania funkcjonalności:4 komentarze:

 1. zapraszam http://technologia-nova.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, sterowanie światłem działa ale tylko dla jednego słowa np. "sufit" a np jeśli chcemy sterować konkretnym światłem w rożnych pokojach np. światło gabinet to już program nie działa. Może masz jakieś rozwiązanie a dodatkowo jeśli wykwaterowuje nazwą sufit to załączają mi się obwody gdzie mają tą nazwę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla osoby takiej jak ja, która jest tu 1 raz, powiem tyle...Fajnie wygląda, ale nie wiadomo co i jak do końca. NP. Jak skonfigurować apke? Gdzie dopisać ten tekst? Na telefonie czy arduino?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie powinieneś chyba przeczytać wcześniejsze wpisy, wtedy to będzie bardziej oczywiste. Wpisy trzeba zrobić na serwerze OpenHab

   Usuń