niedziela, 19 stycznia 2014

Raspberry Pi - konfiguracja wifi z wiersza poleceń

Na potrzeby opisywanej we wcześniejszym wpisie zabawki dla sierściucha potrzebowałem czystej instalacji Raspbiana, którą następnie będę odpowiednio konfigurował.
Zakładam że system nie będzie korzystał z trybu graficznego, zatem wszystkie ustawienia trzeba wykonać z wiersza poleceń.

Na pierwszy ogień poszła konfiguracja wifi, ponieważ domyślnie Raspbian jest skonfigurowany jedynie do obsługi sieci przewodowej za pomocą DHCP.

Dotychczas zawsze modyfikowałem pliki konfiguracyjne ręcznie.
Należy wtedy odpowiednio zmodyfikować pliki:

/etc/network/interfaces

oraz

/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

Ostatnio natrafiłem jednak na narzędzie które pozwala skonfigurować połączenia bez żmudnego wpisywania parametrów w plikach. Jest to konsolowa wersja dość popularnego managera połączeń sieciowych WICD.

Zakładam że mamy dostępne Raspberry Pi z działającym przewodowym połączeniem internetowym, oraz podłączoną do USB kartą WiFi.
 
Na początku należy zainstalować odpowiedni pakiet. Robimy to poleceniem 

sudo apt-get install wicd-curses

Następnie uruchamiamy konfigurator poleceniem:

sudo wicd-curses

Powinniśmy wtedy zobaczyć aktualne połączenie sieciowe, oraz listę dostępnych sieci bezprzewodowych:Teraz należy klawiszami kursora najechać na sieć bezprzewodową i (UWAGA!!!) wcisnąć strzałkę w prawo. W moim przypadku wciśnięcie enter powodowało zawieszenie sesji sesji ssh którą łączyłem się z laptopa do Raspberry Pi. Nie badałem co było przyczyną - mogło to być albo zerwanie połączeń sieciowych, albo zawieszenie Pi. Podejrzewam pierwszą przyczynę.

W każdym razie po wciśnięciu strzałki w prawo pojawi się ekran konfiguracji połączenia, gdzie musimy wybrać kofigurację IP, DNS, szyfrowanie itd.Po zakończeniu wpisywania ustawień należy wcisnąć F10.

I to już cała konfiguracja. Można odpiąć kabel ethernet i po restarcie urządzenia Raspberry Pi powinno już działać z kartą wifi.

Ten sposób jest zdecydowanie wygodniejszy od ręcznej konfiguracji, chociaż trzeba mieć na uwadze że też może sprawiać pewne problemy.

3 komentarze:

  1. jaka karta wifi była podłączona? (model)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj, zrobiłem co kazaleś, jednak dalej nie widzi żadnej sieci wifi
    mimo 2 dostępnych.😥

    OdpowiedzUsuń